Humusas – prieš keletą metų man buvo atradimas. Dėl jo – pirmą kartą įsigijau ir ragavau avinžirnių namuose. Viduje turėjau nuostatą, jog avinžirniai, atrodo ir skamba panašiai, kaip žirniai, tad ir skonis bus labai panašus. Bet tiesa kita – skonis tikrai kitas. Daug geresnis, mano subjektyvia nuomone.
Ši užtepėlė, humusas, dažnai gaminama ir iš kitų pupelių. Taip pat gali būti gardinama burokėliais; žolelėmis; avokadais; morkomis. Pradžioje ieškojau patikimo, lengvo ir paprasto recepto. Netgi galvojau galėsiu pasukčiauti, tad nusipirkau konservuotų avinžirnių (nes juk greičiau; amžinai lyg nespėčiau gyventi). Tuomet straipsnis po straipsnio ir užtikau, jog konservuotuose avinžirniuose nelieka maždaug 50 % maistingųjų medžiagų. Supratau, kad na jau ne. Gamintis kažką sveiko ir dėl tingumo prarasti pusę gerų dalykų ne man.
Ėmiausi darbo. Atsakingai iš vakaro pamerkiau avinžirnius; į jų vandenį įdėjau šaukštą sodos. Soda nėra būtina, tačiau vieno vyruko straipsnyje skambėjo labai įtikinamai, jog tai padės avinžirniams suminkštėti. Išbrinkusius išviriau; o tuomet visus ingredientus sudėjau į maisto smulkintuvą. Paspaudus mygtuką beliko juokų darbas.
Tad humuso gamyba nėra sudėtinga. Netgi sakyčiau super lengva. Vienintelis dalykas, kuris tikriausiai gąsdina – tai ilgas avinžirnių virimo laikas. Tačiau išsivirus vieną kartą – užtepėlės užteks visai savaitei. O kol avinžirniai verda, galima blogus pavartyti, namus pasitvarkyti ar kulinarinę laidą pažiūrėti.
Šiuo metu daug laiko dirbu iš namų ir paradoksas – kuo ilgiau būnu namuose, tuo mažiau sau gaminu. Griebiu viską kas po ranką; viską kas liko nesuvalgyta; o jei dar koks šokoladas. Tad humuso pasigaminau su ta idėja, jog išalkus, galėsiu sveikai užkandžiauti. Jūs taip pat galite įsidėti humuso į darbą; kartu nusinešti papjaustytų morkų, paprikų, saliero stiebų. Ir užkandžiauti sau be sąžinės graužaties. Dar ant kokio trapučio užsitepti.
- 300 ml (1½ stilinės) nevirtų avinžirnių + vandens mirkimui
- 1 valg. š. sodos (nebūtina)
- 2 kupinų valg. š. sezamų pastos (tahini)
- 6 skiltelių česnako
- 1 citirinos sulčių
- ½ arb. š. druskos
- ¾ arb. š. malto kumino
- 1 valg. š. alyvuogių aliejaus
- 100 ml nuoviro nuo virtų avinžirnių
- Avinžirnius nuplaukite, užpilkite šaltu vandeniu, įdėkite sodą ir palikite per naktį išbrinkti. Soda nėra būtina, tačiau galite paeksperimentuoti su ja ar be jos. Rezultate dėl sodos išvirę avinžirniai turėtų būti minkštesni.
- Išmirkusius avinžirnius nuplaukite, sudėkite į puodą su verdančiu vandeniu ir virkite apie 1½ val, kol jie išvirs ir bus minkšti. Išvirus nukoškite (pasilikite stiklinę nuoviro humusui) ir palikite atvėsti.
- Atvėsusius avinžirnius sudėkite į maisto trintuvą; keletą avinžirnių galite atidėti papuošimui. Kartu sudėkite likusius produktus, įpilkite nuoviro ir sutrinkite iki vientisos masės. Jei masė atrodo per tiršta ar trintuvas sunkiai mala - įpilkite šiek tiek daugiau nuoviro.
- Sutrintą humusą paragaukite; jei jums trūksta druskos, citrinos sulčių ar kitų pagardų - įdėkite ir dar kartą viską sutrinkite.
- Paruoštą humusą laikykite sandariai šaldytuve. Patiekdami lėkštėje papuoškite virtais avinžirniais; užberkite kumino; apibarstykite smulkintomis petražolėmis.
Galite, tačiau nerekomenduoju dėl maistinės vertės. Kadangi gaminsite sveiką užkandį, pasistenkite išgauti visus privalumus. Tad naudokite nevirtus avinžirnius.
SU KUO VALGYTI HUMUSĄ?
Tepkite ant trapučio, skrebučio, duonos; patiekite su įvairiomis daržovėmis, kaip morkos, salierai, paprikos, pomidorai; skanaukite su krekeriais ar pitos duonele.
KIEK LAIKO GALIU LAIKYTI HUMUSĄ?
Aš drąsiai laikau savaitę laiko; ilgiau nesu laikiusi. Tačiau vadovaukitės sveika nuojauta ar užtepėlė dar gera 🙂
Parašykite komentarą