Sportas turėtų būti įrašytas į privalomą veiklą kiekvieno dienotvarkėje. Ne kaip kančia ar per storų šlaunų problemai spręsti, o kaip natūralus ir savijautą gerinantis veiksnys. Kaip meilė sau. Dažniausiai nuėjus į sporto klubą ar bėgdama savo 4 km ratą, pastebiu, kad sportuoja dvi žmonių kategorijos. Pirmieji, norintys būti gražūs ir be galo mylintys save – gal ir nebūtų patys geriausi matematikos žinovai, bet bent jau rūpinasi sveiku kūnu ir dažnai susiranda antrą pusę ar kokį trumpalaikį nuotykį sporto dėka. Antrieji – pasižymi didesne išmintimi ir mėginantys bent kiek racionaliau vertinti savo kūno sveikatą ir jo perspektyvą ilgajame laikotarpyje. Tačiau tokio tipinio vidutinio lietuvio dažnai nesutiksi. Neveikliems vidutiniams neįdomu. Jie turi mašinas, televizorius, patogias sofas, užkandžius ir visas beprasmes smegenis plaunančias televizijos laidas. Šį kartą nekalbu apie tuos, kurie turi pakankamai daug kitų užsiėmimu ir tiesiog nespėja (nors jie dažniausiai spėja viską).
Žiūrint į sporto kultūrą šalyje, tampa pilka ir liūdna, nes nors maratonų skaičius, matyt, auga kas metai, didžioji dalis vis dar treniruojasi sofos rėžimu. Kol nepradėjau gilintis į sportą, daugelio specifinių dalykų nežinojau, o prisiminus mokykloje darytus atsilenkimus, bėgimą ar kitus pratimus, net šiurpas nubėga. Išriestos nugaros, viskas iš jėgos ir inercijos. Jokio suvokimo apie tai, kaip judesys turėtų būti atliekamas ir kuri kūno dalis juntama. Galbūt tik mano mokykloje sportas buvo neaukštame lygyje, negaliu atsakyti už visus, tačiau netaisyklingi pratimai daro dramblio paslaugą.
Su sportu taip pat sudėtinga, kaip su kita sveikatos prevencija. Negali įvertinti, pasverti, pajausti iš karto. Tuo labiau žinant tokius faktus, jog net ir rūkantys kartais gyvena 100 metų. Žinoma, gražus ir sveikas nori būti kiekvienas, tuomet perka papildus, kurie išsprendžia visas gyvenimo problemas. Sielos ramybei irgi galima nusipirkti vieną ar kitą vaistą. Be galo žaviuosi tomis poniomis, kurias sutinku salėje. Jos, būdamos 50+ metų, atlieka pratimus, kurių dar neįveikiu. Stovi tiesos, nesusilenkusios, veido raukšlės nuo šypsenos, o ne nuo skundų koks jaunimas šiais laikas blogas, jų kūnai tvirtesni, o sielos nepasenusios. Tikriausiai negalima atiduoti visų nuopelnų sportui, bet norint išlikti šviesiam ir tvirtam – tai vienas iš būdų.
Tie, kas imsitės sporto – rekomenduoju pirmiausiai gerai įsigilinti, pasidomėti ir nueiti į vieną/kitą užsiėmimą, kad atrasti maloniausią sritį. Taip pat pabendrauti su treneriu, kad vis dėl to suprastumėt, ką ir kaip atlikti. Kaip alternatyva, taupant kaštus, galima pasinaudoti ir Youtube. Svarbiausia mėginti perlipti savo negalėjimą ir įgauti galėjimo.
Grįžus po sporto ėmiausi plaktis vaisių kokteilius. Ir jėgų, ir vitaminų šaltinis, kuris neapkrauna skrandžio vėlyvą vakarą. Ką jau kalbėti, jog artėja šaltasis sezonas, tad ir vitaminai sveikatai neprošal.
Šiame vaisių kokteilyje obuolius galite keisti kriaušėmis, įdėti papildomą apelsiną. Vietoj linų sėmenų, rinktis naudingas sėklas, įdėti vieną/kitą šaukštą naudingo aliejaus. Vietoj vandens rinktis šviežiais spaustas sultis. Belieka eksperimentuoti su skoniais ir spalvomis.
ŽALIASIS KOKTEILIS SU LAIMU
2 didelės arba 4 mažesnės porcijos:
- 2 vidutiniai bananai,
- 2 vidutiniai obuoliai,
- sauja špinatų,
- 1 laimo,
- 2 a. š. medaus („Medaus kalno”)
- 1 1/2 a. š. linų sėmenų
- 200 – 250 ml šalto vandens.
Gaminimas:
1. Supjaustykite bananus ir obuolius. Sudėkite visus ingredientus į elektrinį trintuvą/kokteilių mikserį ir viską sumalkite/išplakite iki vientisos masės.
2. Supilstykite į stiklines ir patiekite iš karto.
—————————————————————————————————————–
Asta says
Marta, labai smagiai suskaičiau tavo mintis apie sportą ir mintyse šypsojausi, prisimindama, kaip keistai jaučiausi, pati prieš keletą mėnesių rašydama apie sportą maisto tinklaraštyje 🙂 Truputėlį ironiška iš pirmo žvilgsnio. Bet tik įrodo, kad skanų ir sveiką gyvenimą drąsiai galima suderinti. O juk iš tiesų ir maistas, ir sportas gyvenimui suteikia daug džiaugsmo ir spalvų 🙂
Ar galiu pasmalsaut, ką sportuoji, kokią sritį pasirinkai? 🙂
Marta S.D. says
Visur tikriausiai turi būti balansas. Tuomet geriausiai jautiesi 🙂 bent man pačiai, vis mažiau norisi saldumynų, nes kai „įsidirbu” į sporto ritmą, norisi nepaleisti savęs taip laisvai ant sausainių. O ir cukraus tiek nereikia, nes fizinė veikla savaime suteikia geros savijautos :).
Man kažkiek nuskilo, nes įmonė draugauja su Impuls ir galiu keliaut ten į užsiėmimus. Kol kas kūno dizainą lankau ir jogą, nes noriu prasilankstyti/prasitampyti. Savaitgaliais prasibėgu kokį ratą, šį mėnesį vieną maratoną mėginsiu įveikti. Buvo vienas iš sporto tikslu šiems metams 🙂
Artimiausiu metu kūno dizainą planuoju keist į TRX treniruotes. 🙂
Asta, o pačią kas patraukė?
Asta says
Oi, man tai visada norisi saldumynų 🙂 Sportuoju ar nesportuoju. Tik sportuodama kažkaip lengviau pajaučiu, kur yra ta protinga saiko riba. O tas yra labai gerai 🙂
Aš pati lankau treniruoklių salę – man ji visad arčiausiai širdies buvo, daug arčiau nei aerobika (mano reakcija tam ryškiai per lėta), dar kurį laiką lankiau, bet dabar jau apleidau pilates. Na, o bėgimą vis bandau prisijaukinti. Po truputį, po truputį… 🙂
Julė says
Virtualus _pliaukšt_ (high five?) dėl sportų! Juk jis tikrai stebuklus daro. Duoda energijos, nuotaiką kelia – tiesą sakant, taip įpratau prie rytinio sportinio pusvalandžio, kad dabar be jo nė vienos dienos nepradedu (labiausiai dėl to, kad aplinkinių nervus saugau ;)).
Ir keletas klausimų apie kokkteilį: galbūt esi mėginusi jį malti ne kokteilinėje, o rankiniu smulkintuvu?
Ir ar pastebėjai kokį nors *magišką* poveikį, su juo susijusi? Draugė pasakojo, kad rytiniai kokteiliai labai padėjo susitvarkyti su odos problemomis, tad smalsauju, ar čia vienetinis atvejis, ar.
Marta says
Rankiniu smulkintuvu – apie kurį įtaisą šnekam? blenderį? 🙂 nes juo kuo puikiausiai turėtų gautis.
O dėl stebuklingų ir ne poveikių, nelabai galiu ką pasakyti. Man tiesiog patinka vakarais išgerti, neapsunksti, lengviau ir natūrali vitaminų dozė. O vienaip ar kitaip, sako, kad mityba gali išgydyti didžiąją dalį lygų. Tad oda turbūt ne išimtis. Ypač jei rytinį sūrelį ar bandelė pakeiti kokteiliu, turėtų jaustis poveikis 🙂 žodž. Tik pliusai. O jei pajusi kokį poveikį, tai pasidalink. Įdomu. 🙂
Julė says
Taip, kalbėjau ne apie tarką, o blenderį (ieškausi naujo, tai pradėjau kalbėti sąvokom, kurias el. parduotuvėse matau; t.y., taisyklingai).
Būtinai pranešiu, jei ir man pasireikš panašūs stebuklai. Kita vertus, man pusryčiams angliavandeniai visiškai netinka, tai gali būt, kad ir liks tik teoriniuose pasvarstymuose tokie rytai.