Turiu tokią madą – stebėti, ką kiti valgo ar kokie jų maisto įpročiai. Pavyzdžiui, stovėdama eilėje maisto parduotuvėje, visada tyrinėju, ką perka priešais mane esantys ir kaip gali atrodyti jų vakarienė. Kokią produkciją renkasi, kokius kiekius perka, kiek tame maiste yra maisto. Visa ši mada nusikelia ir į Facebook, kur prisijungus prie įvairiausių, net kartais keisčiausių maisto grupių, stebiu ką žmonės valgo, kokie jiems klausimai kyla ir kas dabar ant bangos. Mano dideliu džiaugsmu – sveikos mitybos grupės jau tapo įspūdingai didelės ir mąstymas apie tai ką valgom – tapo aktualus ne tik norint sulieknėti, bet ir gerai jaustis.
Egzistuoja aspektas, kuris vis dėl to mane labai stebina – tai žmonių norėjimas valgyti viską labai griežtai pagal grafiką. Aš paskaičiusi kai kuriuos post’us pagalvojau, kad aš iš vis nežinau kas yra sveika mityba. Toks visiškas neišprusimas. Kelintą valandą galiu valgyti tą kiaušinį, kurią ne; kada galiu dėt pieną į kokteilį, o kada ne; ar mane nuteis jei suvalgysiu vaisių vakare; ar be badavo dienų nebūsiu pilnavertė sveikos mitybos šalintoja? Tiesą sakant, mano tekste daug ironijos.
Džiaugiuosi visais tais, kurie nusprendžia, kad reikia valgyti sveikiau. Tačiau mano filosofija tokia, jog tai neturi tapti nauju darbu, stresu ar kalte. Manyčiau pirmas dalykas, kuris yra pirmas žingsnis į sveikatą – gerų produktų pasirinkimas. Kas iš to, jei pradėsi virti kiaušinius ir vištieną, o šie produktai bus atvykę iš ūkių, kuriuose gyvūnai toli gražu gyvena ne gražiausiomis sąlygomis. Antras žingsnis – atsisakyti kuo labiau perdirbtų produktų, visokių vaisvandenių, saldumynų, kurių sudėties nesupranti. Apskritai – skaityti etiketes ką perki. Nepirkti margarinų, keistų padažų, amžinai galiojančio pieno, įtarimą keliančių dešrų ir pan. Trečiame žingsnyje – pradėti klausyti organizmo ir nepersivalgyti. Jausti, kada nori valgyti ir kada jau esi sotus. Vaikystėje mokintas būdas viską iš lėkštės išlaižyti – nėra teisingas būdas. Ketvirtame etape pradėti vadovautis sveika nuovoka kada ką valgyti – ryte tai, kas teikia energijos, vakare, kas neapsunkina prieš miegą. Valgyti kuo daugiau daržovių ir mažinti mėsos kiekį iki tiek, kiek užtenka. Valgyti įvairiai, turėti žolelių, dar geriau – kaimo gėrybių. Neužkimšti savęs tik mėsa, bulvėmis ir užgerti limonadu.
Ir tada su sveika nuovoka – gyventi, nepersivalgyti ir aktyviai judėti. Bandyti naujus produktus, nepamiršti ką turime gamtoje geriausio. Pažadu, jokių iškrovos dienų nesinorės. Nes organizmas nuolatos nebus užterštas, nustekentas ar permaitintas.
Avokado, pomidorų ir fetos salotos – puikus priešpiečių ar pavakarių patiekalas. Lengvas, sotus. Ar jį geriau valgyti ryte ar vakare? Nežinau. Ir nežinau ar noriu žinoti, kada gi galiu valgyti avokadą. Bet garantuoju – kad jis vis tiek jums į gerą. Ir daug kartų geriau nei sausainiai su arbata prie TV. Nes iš to skaičiavimo ką kada valgyti – galima vėl išsitraukti užslėptą šokoladą ir paguosti save. O geriausia – iš vis to neturėti namuose. Ko nėra namuose – tas vakare nesuvalgoma.
Savo gyvenime stengiuosi taikyti, kuo paprastesnes taisykles. Daug daržovių, vaisių, žolelių, kruopų. Šiek tiek mėsos, žuvies. Gaminti savus desertus. Limonadus gaminti iš kompotų. Nepirkti produktų, kurių sudėties negalėčiau paaiškinti. Visa tai padeda palaikyti balansą ir kuo geriausiai matosi mūsų namų spintelėje. Netgi cukrus guli prieskonių lentynoje, nes naudojamas tik mano kepiniams. Arbata ir kava – jei kokybiška, tikrai nereikalauja saldinimo.
Tad šios salotos – mano supratimas, kas man yra gerai ir sveika. Nes bijoti neteisingai maišyti produktus – man būtų per didelė prabanga.
- Saujos sultenių lapų
- 1 avokado
- 2 valg. š. šviežiai spaustų citrinos sulčių
- Keletos vyšninių pomidorų
- Gabalėlio fetos sūrio (ožkos ir avių pieno)
- Žiupsnio druskos
- Žiupsnio šviežiai maltų pipirų
- Alyvuogių aliejaus
- Balzamiko acto kremo
- 4 lapelių šviežio baziliko
- Į lėkštę sudėkite nuplautas ir nusausintas sultenes.
- Per pusę perpjaukite avokadą, išimkite kauliuką ir šauktų išimkite jį visą iš vaisiaus žievelės. Jei vaisius gerai sunokęs - tai padaryti bus lengva. Jei nebus pilnai sunokęs - gali prireikti pažaisti. Išskobtas avokado puseles sudėkite į lėkšte ir apšlakstykite citrinos sultimis.
- Į lėkštę sudėkite supjaustytus pomidorus, gabalėliais sulaužytą fetą. Užberkite druskos ir pipirų. Užpilkite geros kokybės aliejaus ir balzamiko acto kremo.
- Baziliko lapelius supjaustykite ir apibarstykite salotas.
KUO DAR GALIMA GARDINTI? Papildomai salotas galite paskaninti skrudintomis sėklomis ar riešutais.
KOKĮ FETOS SŪRĮ RINKTIS? Šioms salotoms naudojau fetos sūrį, kuris pagamintas iš ožkos ir avies pieno. Nėra labai sūrus. Teisingai subalansuoto skonio. Toks fetos sūris skiriasi skoniu nuo karvės pieno fetos ar kitų alternatyvų, kurios yra be galo sūrios. Šį sūrį radau Prismos parduotuvėje, bet visi didesni prekybos centrai dažnai turi gerų variantų.
Parašykite komentarą