Naminė granola mano namuose gaminama jau metus laiko. Su mažesnėmis ar didesnėmis pertraukomis, ji vėl randa kelią į mano pusryčių racioną. Anksčiau kepti granolos nedrįsau, nes bute, kuriame gyvenau buvo atgyvenusi dujinė orkaitė, kurioje temperatūrą nustatydavau tik iš akies, o ar ji įkaitusi tikrindavau tiesiog palietusi pačią dujinę – visa velniškai įkaisdavo. Vieną kartą Pinterest platybėse užmačiau, jog granola sėkmingiausiai iškepama ir keptuvėje. Šis atradimas greitai panaikino visas abejones, kodėl neturėčiau jos gaminti. Pirmąją granolą iškepiau didelėje keptuvė su avižomis, sėklomis ir medumi. Šiek tiek panašią, kaip ir dabartinis receptas. Keptuvėje kepant granolą pagaminamas mažesnis jos kiekis, tačiau toks pats skanus arba net skanesnis variantas. Tokio kepimo instrukcija tikrai pasidalinsiu sekantį kartą. Esu tikra, kad ne aš viena, kuri susidūrė (ar vis dar susiduria) su orkaitės problema. Netgi kai ieškojome naujo buto nuomai, vienas svarbiausių kriterijų buvo – gera virtuvės technika. Galvojau, kad galėčiau ištverti ir rožines sienas, ir mažą miegamąjį, ir vonią, kaip kišenę, bet tik ne vėl dujinę orkaitę. Kad tik galėčiau kepti ir bandyti visus tuos receptus, kurie seniai buvo sužymėti laikams, kai turėsiu tinkamas sąlygas.
Kitas aspektas, kuris mane atbaidydavo nuo granolos – kaina. Pradžioje ji atgrasindavo pirkti tiek kito gamintus dribsnius, tiek pačiai gamintis. Sudėjus sėklų, riešutų ir džiovintų vaisių kainą, man tai neatrodė toks jau paprastas malonumas. Laikui bėgant pasikeitė galimybės, o kartu spintelėje prisikaupė įvairiausių sėklų, dribsnių, kuriuos naudojame pusryčiams, salotoms gardinti, dėti į jogurtą. Kadangi įvairūs sveiki priedai tapo ganėtinai kasdieniai mūsų virtuvėje, granolą beveik visada galiu pasigaminti net neužėjus prieš tai į parduotuvę. Jei jūsų namų spintelės nėra pilnos sėklų ir riešutų – siūlau pradėti nuo paprastesnių (ir pigesnių) granolos receptų, kuriuose naudojamos saulėgrąžos, linų sėmenys, galbūt džiovinti obuoliai. Pradėsi po truputį papildyti virtuvės atsargas reikalingais priedais, tačiau nebus pirminio piniginės šoko. Tuo labiau jei norėsi pirkti kokybiškus ar ekologiškus produktus.
Gamindami naminę granolą – rinkitės kokybiškus viso grūdo avižinius dribsnius. Tikrai nebūtina pirkti tik ekologiškus, tačiau svarbu, jog tai būtų old style, ne greito paruošimo dribsniai, kurie turi visas geras savybes. Mes perkame 2 kg įpakavimą, kurį naudojame tiek košei virti, tiek granolai kepti. Tam tiktų ne tik avižiniai, bet ir maišytų grūdų dribsniai.
Granola yra sotus ir maistingas pasirinkimas pusryčiams. Ir labai greitas sumaišius su šiek tiek jogurto.
- 4 puodeliai pilno grūdo avižų dribsnių (ne greito paruošimo)
- 1 puodelis lukštentų saulėgrąžų (~200 g)
- ½ puodelio moliūgų sėklų (~100 g)
- 4 valg. š. su kaupu sezamo sėklų
- 4 arb. š. chia sėklų
- 4 arb. š. maltų linų sėmenų
- 3 valg. š. su kaupu kokoso drožlių
- žiupsnio druskos
- ½ puodelio kokosų aliejaus
- ½ puodelio medaus
- Sudėkite visus produktus, išskyrus kokosų aliejų ir medų, į didelį dubenį ir išmaišykite.
- Į prikaistuvą sudėkite medų ir kokosų aliejų. Pakaitinkite, kol medus ir aliejus išsilydys ir šiek tiek sušils.
- Gautą masę supilkite į sausį produktų mišinį ir gerai išmaišykite.
- Išklokite kepimo skardą kepimo popieriumi ir ant jos tolygiai paskleiskite granolos mišinį.
- Kepkite 180 'C orkaitėje 30 min., kas 10 min pamaišant skardoje esančius dribsnius, tam kad tolygiai keptų ir skrustų. Man lengviausia tai daryti, nusistatant kepimo laiką 10 min. ir supypsėjus, pamaišius, vėl nustatant kepimo laiką 10 min.
- Po 30 min. kepimo įjunkite ventiliatoriaus funkciją ir kepkite 4-6 min, pamaišant kas 2 minutes. Granola turi tapti auksinės spalvos, tačiau įdėmiai stebėkite, kad neperkeptumėte - tuomet ji taps kartoko padegusio skonio. Geriau granolą pakepti trumpiau nei per ilgai.
- Iškepusią granolą išimkite iš orkaitės ir palikite visiškai atvėsti. Atvėsusią pamaišykite/sutrupinkite rankomis ir laikykite sandariame inde.
KĄ DARYTI JEI MANO ORKAITĖ NETURI VENTILIATORIAUS FUNKCIJOS? Tuomet granolą kepkite toliau kaitinant viršų ir apačią, nuolatos pamaišant. Tam gali prireikti papildomų 15-20 min. Naudokitės savo nuojauta - baikite kepti, kai matote, kad dribsniai gražiai apskrudę.
KUO GALIU KEISTI MEDŲ? Medų galite keiti klevų sirupu, agavų sirupu ar panašiu gaminiu.
KAIP LAIKYTI? Laikykite uždarame inde.
SU KUO PATIEKTI? Patiekite su jogurtu, kefyru, trintais vaisiais, varške.
Parašykite komentarą